Konwent Starosty Parczewskiego, Burmistrza oraz Wójtów Powiatu Parczewskiego w sprawie ASF

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 lipca 2017

     28 lipca 2017r. w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Parczewie odbył się Konwent Starosty Parczewskiego, Burmistrza oraz Wójtów Powiatu Parczewskiego z udziałem Powiatowego lekarza Weterynarii w Parczewie. Tematem konwentu był problem związany z gwałtownym rozprzestrzenianiem się choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Mając na uwadze liczne gospodarstwa rolne funkcjonujące we wszystkich gminach Powiatu Parczewskiego zajmujące się hodowlą trzody chlewnej postanowiono wypracować stanowisko w sprawie podjęcia zdecydowanych działań Rządu oraz Rady Ministrów w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzeniającej się w zawrotnym tempie choroby ASF. Apel będzie zaproponowany do przyjęcia przez Rady poszczególnych Gmin Powiatu Parczewskiego łącznie z Radą Powiatu.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem rolników naszego powiatu na olbrzymie straty finansowe, związane w pierwszej kolejności z kosztami zwalczania choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona. Doprowadzi to do zubożenia wszystkich rolników również tych którzy nie zajmują się  hodowlą trzody chlewnej.