100-lecie istnienia Nadleśnictwa Parczew

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 września 2018

Na uroczystości  100- lecia  Nadleśnictwa z/s w Sosnowicy w dniu 6 września 2018 r.   przybyli pracownicy nadleśnictwa, byli nadleśniczowie,  przedstawiciele  sąsiadujących  nadleśnictw, instytucji współpracujących, służb mundurowych jak też władz samorządowych różnego szczebla z Parczewa, Sosnowicy i Włodawy.

Jubileusz rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele w Sosnowicy. W homilii ks. Wiesław Oleszek, kapelan leśników zwracał uwagę, iż historia Nadleśnictwa Parczew wiąże się z historią naszego narodu i odzyskania przez Polskę niepodległości. Wskazywał na perspektywę nadprzyrodzoną w pracy leśnika oraz zdolność słuchania przyrody. W  siedzibie nadleśnictwa po mszy św. gratulacje i słowa uznania za pracę na rzecz lasów przekazał parczewskim leśnikom Jerzy Sądel, dyrektor RDLP w Lublinie . – Dzięki niej mogą one zachować swoje wyjątkowe walory przyrodnicze i niepowtarzalne piękno.  Pan Adam Kornat, zastępca dyrektora lubelskich LP przypomniał czasy kształtowania się niepodległości i udział leśników  w walce o wolną Polskę. – Zawsze, nawet w najtrudniejszych czasach nasza ojczyzna mogła liczyć na leśników i ludzi lasów, którzy bronili polskiej suwerenności już w trakcie zaborów, podczas powstań i zrywów niepodległościowych a następnie w dniach I i II wojny światowej oraz w czasach reżimu komunistycznego. Pogratulował zarówno obecnemu nadleśniczemu i kierownictwu, jak też byłym nadleśniczym Nadleśnictwa Parczew. Uroczyste obchody jubileuszu były okazją do refleksji i wspomnień a także do zaprezentowania lasów, jako rezultatu pracy kolejnych pokoleń leśników. W swoim wystąpieniu  Starosta Parczewski  Jerzy Maśluch  w imieniu władz samorządowych  Powiatu Parczewskiego złożył  gratulacje i wyrazy uznania za wieloletnią działalność  leśników na rzecz Nadleśnictwa Parczew przekazując pamiątkowy zegar. W trakcie uroczystości pracownicy nadleśnictwa: Ewa Jarzyńska, Andrzej Jusiak i Leszek Mielniczuk  otrzymali  Kordelasy Leśnika Polskiego, najwyższe wyróżnienie w leśnictwie. Była to też okazja do przypomnienia w specjalnym pokazie multimedialnym,  początków Nadleśnictwa Parczew, jego rozwoju w kolejnych latach i funkcjonowania dziś.  

 Zwieńczeniem uroczystości było posadzenie „Dębu Niepodległości”; sadzonki nr 26 spośród 100 dębów, pobłogosławionych 23 maja br. w Watykanie przez papieża Franciszka. Obchody jubileuszowe zakończył występ zespołu ludowego „Sosna” z Sosnowicy oraz koncert kwartetu smyczkowego z Katowic.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie