UCZNIOWIE Z ZESPOŁU SZKÓŁ IM. STANISŁAWA STASZICA W PARCZEWIE NA STAŻACH ZAWODOWYCH W GRECJI

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 listopada 2019

W dniach 13.10.2019r – 26.10.2019r uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Parczewie odbywali staże zawodowe realizowane i finansowane w ramach Projektu Erasmus+. Członkowie mobilności wyłonieni zostali na podstawie rekrutacji. Do niej przystąpili uczniowie z trzech specjalności:

-Technik pojazdów samochodowych,

-Technik usług fryzjerskich,

-Technik żywienia i usług gastronomicznych.

Wyłoniono po 10 osób z każdej z nich. Odbyły się zajęcia  wspomagające z języka angielskiego,  a także zajęcia kulturowe, pedagogiczne i BHP. Po przygotowaniach w szkole, trzydziestu  uczniów wraz z trzema opiekunami wyruszyło do miejscowości Erateini na południu Grecji.

W czasie pobytu, od poniedziałku do piątku, młodzież uczestniczyła w stażach u tamtejszych pracodawców. Technicy z „samochodówki” nabierali europejskiego doświadczenia w pobliskim zakładzie samochodowym. Naprawa i diagnostyka aut jest taka sama, a jedynym problemem mogła być bariera językowa. „Fryzjerki” odbywały praktyki w dwóch zakładach fryzjerskich. Trendy we fryzjerstwie są podobne, ale środki do pielęgnacji i stylizacji fryzur różnią się od polskich. Greczynki mają bardzo ciemne i sztywne włosy, panuje tu inny klimat i dlatego używa się mocniejszych kosmetyków. Technicy żywienia i usług gastronomicznych pracowali w hotelowej kuchni i restauracji. Przygotowywali codzienne posiłki oraz serwowali je. Kuchnia śródziemnomorska jest specyficzna i zdrowa, a rosnące tu gaje oliwne dostarczają zdrowej oliwy  i oliwek.

Dzięki opiekunom: Pani Monice Saczuk, Pani Agnieszce Hajbos i Pani Annie Brewczuk rozłąka z rodziną nie była taka trudna. Dni wolne od praktyk młodzież spędziła na wycieczce do Delf i Aten, gdzie zwiedziła najważniejsze miejsca w historii starożytnej Grecji. Naładowani greckim słońcem, opaleni, z bagażem nowych doświadczeń wszyscy szczęśliwie wrócili do Parczewa.

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Parczewie

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie