POWIAT PARCZEWSKI portal informacyjny

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Parczewie Informuje

9 lipca 2018

            Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Parczewie w związku z trwającym wypoczynkiem letnim zwraca uwagę na pojawiające się w tym okresie, z większą częstotliwością substancje psychoaktywne o nieznanym składzie ( tzw. dopalacze ). W ostatnim czasie pojawiły się dwie szczególnie niebezpieczne substancje furanylfentanyl oraz fentanyl. Pierwsza z nich jest składnikiem w/w substancji, druga pojawia się w przez skórnych plastrach przeciwbólowych dostępnych w aptekach. Większe stężenie obydwu substancji  może doprowadzić  do zgonu w wyniku nagłego  zatrzymania oddechu.

Do szczególnie groźnych objawów na które należy zwrócić uwagę to bardzo wąskie źrenice, niskie ciśnienie tętnicze, spowolnienie akcji serca, problemy z oddychaniem.
Wśród tzw. dopalaczy występują substancje o szerokim spektrum działania m.in. stymulanty powodują rozdrażnienie i trudności w koncentracji, zaburzenia rytmu serca, halucynacje słuchowe i wzrokowe.  Halucynogeny prowadzące do silnego obniżenia nastroju, lęków, myśli samobójczych.
Substancje psychoaktywne na każdego działają inaczej. Ich działanie na organizm człowieka nie zostało do końca poznane. Lekarze często nie wiedzą jak postępować przy takim zatruciu, dlatego tak często ich zażycie kończy się śmiercią.


Więcej informacji nt. dopalaczy jest dostępnych na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego: www.gis.gov.pl.