AKTUALNOŚCI OCHRONA ZDROWIA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Akcja poboru krwi

11 lutego 2020

Szanowni Mieszkańcy Powiatu Parczewskiego,

Logo Krew

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zaprasza Mieszkańców Powiatu Parczewskiego na akcje poboru krwi, które odbywają się  wg załączonego harmonogramu w godzinach 8.30 - 12.00.

Dokonujący się w szybkim tempie postęp cywilizacyjny oraz dynamiczny rozwój krwiolecznictwa daje wiele nowych możliwości w zakresie przeprowadzania skomplikowanych procedur leczniczych, powodując zarazem większe zapotrzebowanie na krew i jej składniki. Doceniając rozwój nauki i technologii należy jednak pamiętać, że to Krwiodawca - nadal pozostaje jedynym źródłem tego niczym niezastąpionego daru, jakim jest krew.

Czytaj więcej o: Akcja poboru krwi
Przejdź do - Finał VII Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym – Parczew 2019

Finał VII Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym – Parczew 2019

13 listopada 2019

W dniu 24 października 2019 roku w Zespole Szkół im Stanisława Staszica w Parczewie  odbył się finał regionalny – VII Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym – Parczew 2019.
Olimpiada adresowana była  do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatów: bialskiego, lubartowskiego, łukowskiego, ryckiego, parczewskiego i włodawskiego.  Głównym celem olimpiady było poszerzenie wiedzy i wzrost świadomości w zakresie zdrowia psychicznego, a także  wiedzy o konieczności wzmacniania pozytywnego potencjału zdrowotnego w zakresie zdrowia psychicznego.

Wydział Edukacji i Spraw Społecznych
Czytaj więcej o: Finał VII Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym – Parczew 2019

VII REGIONALNA OLIMPIADA WIEDZY O ZDROWIU PSYCHICZNYM -PARCZEW 2019

5 sierpnia 2019

ZdrowieNarodowyProgramOchronyZdrowiaPsychicznego

Zapraszamy

Uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Powiatu Parczewskiego, Powiatu Bialskiego, Powiatu Lubartowskiego, Powiatu Łukowskiego ,Powiatu Ryckiego i Powiatu Włodawskiego

do udziału

w VII REGIONALNEJ OLIMPIADZIE WIEDZY O ZDROWIU PSYCHICZNYM  - PARCZEW 2019

  • Etap szkolny w dniu 26 września 2019 roku o godz. 10:00 w każdej   ze szkół biorących udział w olimpiadzie w obrębie każdego powiatu.
  • Etap powiatowy w dniu 10 października 2019 roku o godz. 10:00  w każdym z sześciu powiatów uczestniczących w przedsięwzięciu.
  • Finał regionalny odbędzie się w dniu 24 października 2019 roku o godz. 10:00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Parczewie, ul. Wojska Polskiego 1.
Wydział Edukacji i Spraw Społecznych
Czytaj więcej o: VII REGIONALNA OLIMPIADA WIEDZY O ZDROWIU PSYCHICZNYM -PARCZEW 2019

e-recepta – kolejny krok w cyfryzacji ochrony zdrowia

25 lipca 2019

Przypominamy, że od stycznia 2020 roku, poza wskazanymi w przepisach wyjątkami, w obiegu mają pozostać wyłącznie recepty wystawione w postaci elektronicznej (e-recepty). Już teraz zachęcamy do podłączenia się do systemu P1 (e-zdrowia) oraz rozpoczęcia wystawiania e-recept pacjentom. Zachęcamy również do zgłaszania zapotrzebowania na bezpłatne szkolenia organizowane w Państwa placówkach.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia
Czytaj więcej o: e-recepta – kolejny krok w cyfryzacji ochrony zdrowia

Zaproszenie na V Regionalną Olimpiadę Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym

5 lipca 2017

Zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Parczewskiego, Powiatu Bialskiego, Powiatu Lubartowskiego, Powiatu Łukowskiego, Powiatu Ryckiego,  Powiatu Włodawskiego do udziału:
w V REGIONALNEJ OLIMPIADZIE WIEDZY O ZDROWIU PSYCHICZNYM

  • ETAP SZKOLNY – 22 WRZESIEŃ 2017 r.
  • ETAP POWIATOWY – 10 PAŹDZIERNIK 2017 r.
  • ETAP REGIONALNY – 19 PAŹDZIERNIK 2017 r.
M. Chilimoniuk
Czytaj więcej o: Zaproszenie na V Regionalną Olimpiadę Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym
Przejdź do - Biała Niedziela w Jabłoniu

Biała Niedziela w Jabłoniu

28 czerwca 2017

     Po raz kolejny mieszkańcy Gminy Jabłoń w dniu 18 czerwca 2017 roku mieli okazję skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistycznych. W ramach akcji prozdrowotnej „Biała Niedziela” porad udzielali dermatolog, neurolog, okulista, kardiolog, ginekolog, ortopeda, laryngolog, pulmonolog i geriatra. Dodatkowo pacjenci mogli skorzystać z komputerowego badania wzroku, badania słuchu, spirometrii, badania poziomu cukru, badania EKG z opisem, pomiaru ciśnienia tętniczego oraz badaniu cytologii szyjki macicy. Wielu przebadanych pacjentów zostało skierowanych na dalsze leczenie do 1 Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Lublinie, gdzie zostaną otoczeni fachową opieką lekarską. Akcja „Biała Niedziela” została zorganizowana przez Wójta Gminy Jabłoń przy współpracy Starosty Parczewskiego oraz Komendanta 1 Wojskowego Szpital Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ w Lublinie.

M. Chilimoniuk
Czytaj więcej o: Biała Niedziela w Jabłoniu

Biała Niedziela w Jabłoniu

14 czerwca 2017

Przejdź do - I Powiatowa Olimpiada o Chorobach Zakaźnych

I Powiatowa Olimpiada o Chorobach Zakaźnych

5 grudnia 2016

W dniu 1 grudnia w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Parczewie miał miejsce finał powiatowy I Powiatowej Olimpiady o Chorobach Zakaźnych.
Do finału w przystąpiło 27 uczniów szkół z czterech szkół ponadgimnazjalnych i z pięciu gimnazjów z terenu powiatu parczewskiego, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach.
Uczestnicy pisali test składający się z 15 pytań zamkniętych, dotyczących zagadnień związanych z wirusem HIV, HBV, HCV oraz chorób nimi wywołanych.
Komisja konkursowa w składzie: Anna Ignatowicz – przewodnicząca, Starostwo Powiatowe w Parczewie, Małgorzata Chilimoniuk – członek komisji, Starostwo Powiatowe oraz Justyna Dominik – członek, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Parczewie, na podstawie prac wyłoniła zwycięzców, którymi zostali:
W kategorii szkół gimnazjalnych:
1. Anna Nieścioruk – Gimnazjum w Siemieniu
2. Oliwia Chrustowska – Gimnazjum w Parczewie
3. Marcelina Hawryluk – Gimnazjum w Parczewie
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
1. Szymon Szypulski – I Liceum Ogólnokształcące w Parczewie
2. Eliza Choroń – I LO Parczew
3. Aleksandra Michaluk – I LO w Parczewie

Małgorzata Chilimoniuk
Czytaj więcej o: I Powiatowa Olimpiada o Chorobach Zakaźnych

Kampania Społeczna - Rzecznik Praw Pacjenta Przypomina

26 października 2016

Październik miesiącem walki z rakiem piersi! Zbadaj się w mammobusie!

22 września 2016

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka - Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

Może miesiąc walki z rakiem piersi okaże się dla pań odpowiednim czasem do zgłoszenia się na badanie, pomoże przełamać lęk i zyskać spokój o swoje zdrowie?

Czytaj więcej o: Październik miesiącem walki z rakiem piersi! Zbadaj się w mammobusie!

Informacja Narodowego Funduszu Zdrowia -Lubelski Oddział Wojewódzki w Lublinie

7 września 2016

Szanowni Państwo.
                Od 1 września br. Wszedł w życie program Ministerstwa Zdrowia „Leki 75+”.
Zgodnie z założeniami tego programu, bezpłatne leki przysługują wszystkim seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia, uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Lista bezpłatnych leków została określona w wykazie leków Ministra Zdrowia, zawiera 1129 pozycji obejmujących 68 substancji czynnych. Receptę na bezpłatne leki może wystawić seniorowi wyłącznie jego lekarz rodzinny lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.

Czytaj więcej o: Informacja Narodowego Funduszu Zdrowia -Lubelski Oddział Wojewódzki w Lublinie

Mammografia

21 czerwca 2016

IV REGIONALNA OLIMPIADA WIEDZY O ZDROWIU PSYCHICZNYM

21 czerwca 2016